05a.  Bir nevi otobiyografi

Sizi buraya Google gönderdiyse ve kim bu adam diye düşünmekteyseniz...

1971 yılında İstanbul'da doğdum. Üniversite sınavlarında tek bir fizik sorusuna bile doğru cevap veremeden fizik bölümünü kazandım. Baktım dersler hoşuma gidiyor, dişimi sıkıp mezun oldum. Akademisyen olmak istedim ama cesaret edemedim. 2004'e kadar finans sektöründe çalıştım. Sonra işi gücü bırakıp roman yazmaya başladım. İnternette bulduğunuz eski fotoğraflara aldanmayın, bir zamanlar daha kiloluydum ve saçlarım vardı. İlk romanım Kar Kuyusu, 2005'de yayımlandı. Beşinci romanım Körburun, 2017'de Attila İlhan ödülünü kazandı. Son romanım Atmaca, 2020'de çıktı. Arada bir de öykü kitabım çıktı (Aşka İnanmayanlar İçin Aşk Öyküleri) ama kapağı çirkin diye onu kimse okumak istemiyor. Oysa okusalar kapağa da farklı bir gözle bakacaklar. Roman ve öykü yazmak dışında arada sırada çeviri yapıyorum. Aslına bakarsanız şimdilik sadece bir tane çeviri yaptım (İnsan Çatlatan Hayvan Öyküleri, Hannah Tinti) ve ne kadar güç bir iş olduğunu daha iyi anladım. Metne ihanet ederim diye uykularım kaçtı.

 Yazı işlerinden zaman kaldığında elektronik müzik yapmayı seviyorum...

...ama sadece kendi kendimi eğlendirmek için. (On yıl önce bu cümleyi yazdığımda elektronik müzik başka bir şeydi, şimdi başka bir şey. Kafamız daha fazla karışmadan bu konuyu kapatalım.) İstanbul'da yaşıyorum ama günün birinde şöyle bir yere yerleşme hayallerim var. Ya da şöyle bir yere. En sevdiğim film Blade Runner (Atmaca'yı okuyanlar el kaldırsın!) ve en sevdiğim şarkı sözü "...teach me the value of restraint / of saving my strength / and long pauses." Jun Miyake'nin Turn Back isimli şarkısından bu sözler. 04:00 isimli romanımın sonunda, önemli bir sahnede karşınıza çıkabilir. Ayrıca yakında bu sitede sürpriz bölümler de karşınıza çıkabilir. (Aynı anda yüz farklı işe merak salma ve sonra hepsini yarım bırakma huyumdan kurtulamayacağım için büyük olasılıkla çıkmaz. Bunu on yıl önce yazdığımda, "hiç belli olmaz, değişebilirim," diye düşünüyormuşum demek ki.)

 Bu sitede neler var diye soracak olursanız, en başta...

...edebiyat ağırlıklı bir blog var. (Var-dı. Eski yazıları kaldırdım. Bkz. şurada izah ediyorum. Umarım zamanla yeniden yazılarla dolacak. Belki siz bu satırları okuduğunuz sırada dolmuştur bile.) Ayrıca son yazının tarihine bakıp da terk edilmiş bir bloga düştüğünüzü sanmayın lütfen. (Bunu silmiyorum, gelecekte de lazım olabilir. Sicilim malum.) Tembellik yaptığım dönemler de oluyor, çenemin düştüğü dönemler de. (İkinci kısım yalan, çenem sadece konuşurken düşüyor, yazmaya gelince fena halde tembelim.) İlginizi çeken bir yazıya rastlarsanız lütfen altına birkaç satır yorum eklemeyi ihmal etmeyin. (Yorumları kapattım, çünkü... internet.) Bugüne kadar yayınlanmış kitaplarımdan kısa bölümler okumak isterseniz, indirebileceğiniz PDF dosyaları mevcut. Gazete ve dergilerde çıkan tüm yazıları, söyleşileri, videoları vs. medya arşivi bölümünde topluyorum. Son olarak Hikmet'ten Mektup Var'a abone oldunuz mu? O da blogun bir nevi uzantısı ve tamamlayıcısı. Dahası (sanal) posta kutunuza geliyor. İlginizi çekiyorsa sayfanın en altında abone formu için bağlantıyı bulabilirsiniz.

05b.  Biyografi

1971 yılında İstanbul'da doğdu. 1989 yılında Robert Kolej'den mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi Fizik ve Koç Üniversitesi MBA bölümlerini tamamladı. On yıl boyunca finans sektöründe çalıştıktan sonra kurumsal hayata veda etti. İlk romanı Kar Kuyusu 2005 yılında yayımlandı. Ardından, Küçük Yalanlar Kitabı (2007), 47 Numaralı Kamara (2009), 04:00 (2012), Körburun (2016) ve Atmaca (2020) isimli romanları geldi. Körburun, 2017 Attila İlhan Roman Ödülü'nü kazandı. Öykülerini Aşka İnanmayanlar için Aşk Öyküleri (2018) isimli kitapta topladı. Mimar Sinan Üniversitesi'nde öykü teknikleri üzerine ders verdi. Yazmaya devam ediyor.